Bizi Takip Edin
İletişim Bilgileri

AĞIRLIKLI YURTDIŞINDA ÇALIŞIYORUM, YURTİÇİNDE OLDUĞUM TARİHLER İÇİN MAİL İLE RANDEVU ALINIZ
Gsm: 0532 3868930
E-Posta : info@amazondovme.com

Amazon Tweet

Piercing ve Vücut Takıları

Piercing ve Vücut Takıları

Ülkemizde dövmeyle aynı yerde anılır durumda bulunan piercing uygulaması aslında küpenin farklı yerlere uygulanması anlamı kazanmıştır. Özünde bildiğimiz küpenin farklı varyasyonları dışında bir şey değildir. Ama artık biz bunları, kulak memesine ya da buruna takılan küpe ve hızma ve vücudun değişik yerlerine deriye takılan vücut süsleri, vücut takıları ve genel anlamıyla PIERCING olarak adlandırıyoruz.

Deri altına uygulanan her işlem gibi Piercing uygulaması da ciddi oranda hijyen, dikkat ve estetik bilgisi gerektirir. Deri üzerine işlem uygulandığından deri hakkında kesinlikle minimum da olsa anatomik bir bilginin olması zorunludur.

Kullanılacak malzeme tartışmasız, deri altına ve vücuda uyumlu olmak durumundadır. Herhangi bir metalin kullanılabilirliği sorun yaratabilir. Bu nedenle piercing uygulamasının ana malzemesi (ilk delim) cerrahi çelik, titanyum ya da platinyum türevleri olmalıdır. Uzakdoğu menşeili ne olduğu belirsiz, imitasyon takılar, gümüş ve hatta altın bile riskli malzemeler arasındadır. Kullanılacak materyallerin tümü tek kullanımlık olmalıdır. Piercing uygulaması yapabilmek için ortalama düzeyde bir anatomi bilgisi edinmek zorunludur.

Ortalama düzeyde ele aldığımızda bir yetişkin bedeni toplam 1.80-2.20 m2değişir. Derinin ağırlığı vücut ağırlığının % 20’si (15 ila 20 kg) dolayındadır. 1 cm2 lik deride milyonlaca hücre, sıcak, soğuk ve ağrıyı hisedebilecek binlerce sinir ucu vardır. Ortalama deri kalınlığı 0.5 ila 2.5 mm arasında değişmektedir. Bazı yerlerde daha kalın bazı yerlerde daha incedir. Deri

Epidermis
Dermis (kutis – korium)
Hipodermis (Subkutis, subkutan tabaka, pannikülus)
olarak kabul edilen tabakalardan oluşur. Ve her tabaka kendi içinde değişik sayıda katmanlardan oluşmaktadır. Daha fazla detayı bilmek elbette gereklidir ama başka bir yazının konusu olacak kadar incelemeye değerdir. Bu yüzden derinin yapısını burada bırakalım.

Piercing epidermis adı verilen tabakaya uygulanır. Delimle ilgili daha önce yazılmış oluğundan bu konuyu geçip sağlık ve bakıma geçelim.

Piercing işlemi cerrahi bir işlem olduğundan bütün ameliyatlarda bulunan riski taşımaktadır. Bu nedenle Aynı özen ve bakım gösterilmelidir. Cerrahi işlemlerin genel ve tam olarak iyileşme süreleri 6 ay ila bir yıldır… Ancak her cerrahi işlemin görünen kısa bir iyileşme süresi vardır. Derinin içinde bulundurduğu fonksiyonlarından reepitelizasyon, dermal tamir yaranın, tıbbi deyimle lezyonun bu fonksiyonlar tarafından en hızlı biçimde iyileştirilmesi sözkonusudur. Bu durum Piercing için 1 hafta ila 20 gündür. Ancak sözü edilen bu iyileşme yaranın tam anlamıyla kendini onarması değil görünür yüzeydeki iyileşmedir.

Delim sonrası bakım önemlidir. Delim bölgesi üzerine yaklaşık bir hafta boyunca günde iki kez kremle bakım yapılmalı ve temiz tutulmalıdır. Piercing işleminin ardından aynı gün banyo yapılabilir, denize girilebilir (havuz sakıncalı olabilir). Hergün antibakteriyel sabunla bölge yıkanmalı. Piercing işlemi uygulanan bölge belli belirsiz şişer ve normale döndükçe işlem nedeniyle iyileşme süresince deri, özsu diyebileceğimiz bir sıvı akıtacaktır. Bu irin ya da iltihap değildir. İltihap düşük bir olasılık olmakla birlikte ciddi bir ağrı da verir. Bu nedenle tedirgin olmak yersizdir.

Tedirginlik hissedildiğinde doktora değil de piercerinize (piercing uygulayıcısı) başvurmanız daha doğru olacaktır. Bu nedenle her zaman ulaşılabilir durumda olunmalıdır. Teknik, sağlık ve estetik bilgiyle donanmış piercere yaptırılan piercingin iyi bir bakım uygulandıktan sonra hiçbir tehlikesi yoktur. Kör olma, kaş düşmesi, felç tehlikesi, v.s gibi bilgiler eksik ve yanlış bilgilerdir.

Ülkemizde henüz yeni yeni sektörel bir duruma ulaştığından piercing ve dövmeyle ilgili yalan yanlış dogmalar oluşturulmuştur. Bu konularda uzmanlığa, deneyim ve tecrübeye ulaştıkça bu kulaktan duyma bilgiler de gereksiz endişeler yaratamayacaktır artık.

Vücudunuzu süslemenin keyfine ulaşmanın güzelliğiyle

2012 © Amazon Dövme powered by ATP Ajans
Up