Bizi Takip Edin
İletişim Bilgileri

AĞIRLIKLI YURTDIŞINDA ÇALIŞIYORUM, YURTİÇİNDE OLDUĞUM TARİHLER İÇİN MAİL İLE RANDEVU ALINIZ
Gsm: 0532 3868930
E-Posta : info@amazondovme.com

Amazon Tweet

Geçici Dövmenin Tarihsel Kökeni

Kınadan dövme yapma binlerce yıldır farklı kültürlerde kendini göstermiştir. İlk çağlarda kamış ve yaprak boyaları ile yapılan dövmeler arkeolojik bulgularla tespit edilmiştir. Asyalı kadınlar için kendisini başkalarından ayırma ve egzotik bir biçimde süslenmenin en güzel yoludur kına. Türkiye’de geleneksel olarak daha çok gelinlere yapılan kına bazı bölgelerde dövme süslemesiyle beraber yapılmaktadır. Yaygın olarak Urfa, Mardin, Diyarbakır, Van, Ağrı ve Gaziantep’te görülür. Anadolu’da kadınlar tarafından özellikle çene, çene altı, ayak bileği, boyun ve el üstlerinde tercih edilmekte, erkeklerde ise burun üzeri ve alın ortasında, el üstlerinde, bilek ve kollarda rastlanmaktadır. Erkeklerde daha çok kullanılan figür şakaklarda ve kollarda yoğunlaşan Arap harfleriyle yazılmış isim ve ibarelere, aslan, yılan, ay gibi şekillere rastlamak mümkün.

Dövmenin neden yapıldığı sorusuna genel olarak süslenme cevabı verilmekle birlikte, 60 yaş üzerindeki kadın ve erkeklerin uğur getirdiği, bereketi sağladığı inancı ile yaptırdığı belirtiliyor.

Hindistan’da ise Hintli gelinin elleri ve ayakları düğünden bir gün önce kendi tasarımlarına uygun bir biçimde boyanır. Hintli gelin evlendikten sonra, kına tamamen yok olana kadar hiçbir iş yapmaz. Arabistan, İran, Irak gibi ülkelerde kınanın şans getirdiğine inanılıyor. Fas’ta anlayış daha farklı. Kına ile bedende farklı figürler işleniyor. Hamile kadınların ayak bilekleri boyanıyor, bu boyanın onları doğuma kadar koruduğu düşünülüyor. Hemen her aile ya da kabilenin kendi özel süslemeleri var. Bunlar geleneksel olarak kuşaktan kuşağa aktarılıyor. Afrikalılar geometrik şekillerde kına yakıyor, çiçeksi ve oryantal hint figürlerinden çok daha farklı. Kına aslında çok bilinmese de tarih boyunca erkeklerce de kullanılmış. Mısır firavunlarının da kınayla ellerini ve ayaklarını boyadığı biliniyor.

Kınayı dövmesi yapıldıktan sonra en iki saat kalması gerekiyor. Kına deride iki saat kaldıktan sonra bol su ile yıkanmalı. Hint kınası aynen Türk kınası gibi yıkanmadan önce deri üzerinde bir tabaka halinde kalır. İki saatlik süre dolduktan sonra kınanın tozları akıncaya kadar bol su ile yıkayın. Bu sırada eğer toz deriye yapışarak dağılırsa sabunlu su kullanılabilir.

Tatilde kullanılacak dövme deniz suyundan etkilendiği için verilen süreden daha çabuk çıkabilir. Ayrıca dövmeli bölgeye sürülen güneş yağı da hızla çıkmasına sebep verdiği için dövme yaptığınız kişiyi bu konuda uyarmalısınız.

2012 © Amazon Dövme powered by ATP Ajans
Up