Bizi Takip Edin
İletişim Bilgileri

AĞIRLIKLI YURTDIŞINDA ÇALIŞIYORUM, YURTİÇİNDE OLDUĞUM TARİHLER İÇİN MAİL İLE RANDEVU ALINIZ
Gsm: 0532 3868930
E-Posta : info@amazondovme.com

Amazon Tweet

Dövme Bakımı ve Tedavi

SAĞLIK AÇISINDAN DÖVME

Türkiye’de dövme işlemi yıllardır  eksik, yanlış ve dogma bilgilerle kulaktan kulağa dolaştı durdu. Bir tabu haline getirildi neredeyse. Bu söylemler dolaşırken kimi yer ve zamanda dövmenin sağlıkla ilgili sakıncalar doğurduğu da söylendi  aslı yokken. Elbette insan bedeni üzerinde uygulanan her işlem gibi, yanlış uygulandığında dövme de sakınca yaratır. Kuaför saç keserken kulak kesmiştir…kullandığı saç boyası veya açıcı saç yakmıştır,  ama kuaförlük hakkında sağlık açısından zararlıdır gibi bir ifade kullanılmamaktadır. Sadece kuaförlük sanatını uygulayanlar hakkında söylentiler yayılır. Sakal traşında, makyajlarda, manikür pedikürlerde, ameliyat masalarında, doktorların ilaç yazmalarında buna benzer bir yığın aksilik, yanlış bilgiyle hareket etmeyi sıralayabiliriz. Farkı şurada… yukarıda saydığım meslekler Türkiye’de yaygınlaşmış durumdadır. Dövme ise böyle bir yaygınlığa sahip değildi. Bu yüzden her işte olduğu gibi dövmede de konusunda uzman olan profesyonellerle   çalışmak her açıdan yararlı olacaktır.  Bunun için öncelikle dövme ve araçları hakkında gerekli bilgilere göz atalım.

DÖVME

Türk Dil Kurumu sözlügünde dövme “yok edilemeyen bir boya maddesinin belirli bir teknikle derinin alt yüzeyine işlenmesi” diye açıklanmıştır. Evet bu kısa ve öz bir açıklamadır. Ama yeterli midir? Elbette değil. Yok edilemeyen boya maddesinin insan vücuduna uygunluğu koşulu olmalıdır. Belirli bir teknik diye adlandırılan durum ise tamamen sağlığa uygun olmalıdır. Dövme, vücuda uyumlu boya maddesiyle belli standartlara uygun olarak sadece bu iş için üretilen cerrahi metallerle insan vücudu (ten) üzerine işlenen motif ya da desendir. Sağlıklı dövme açıklaması budur aslında.

Dövme makinesi ve bütün parçaları paslanmaz cerrahi çelik olmak zorundadır. İğneler de aynı metalden ve tek kullanımlık olmalıdır. Potalar, eldivenler vb. materyaller tek kullanımlıktır. Boyalar vücuda uyumluluğu test edilip, Dünya Sağlık Örgütünden (WHO) onaylı olmalıdır.

El yapımı (wolk-man, teyp, traş makinesi motorlarıyla amatörce yapılmış) makinelerden ve bu makinelerle kullanıldığı görülen rapido, dolmakalem mürekkeplerinden kesinlikle uzak durulmalı. Dövme uygulayımı tamamiyle hijyenik olan studyolarda gerçekleştirilmeli. Dövme yaptıracak kişi ilgilendirdiği boyuttaki tüm soruları çekinmeden sormalıdır. Şimdi detaylandıralım.

MAKİNE İĞNE VE BOYALAR       

Dövme İğneleriBelli standartlara uygun olarak sadece bu iş için üretilen en önemli malzemesidir dövmenin. Paslanmaz çelik yapısında metallerden, değiştirilebilir parçalardan, iğneler, bar, bobin bileşimlerinden oluşur. Bulunduğumuz coğrafyada, tükenmez ya da 0,5 denilen kurşun kalem, traş makinesi veya wolkman motorundan yapılan el yapımı dövme makineleriyle yapılan dövmeler hem strelizasyon imkanı olmadığından hemde estetik görüntüden uzak olduğu için tercih edilmemelidir. Bu biçimde yapılmış dövmelerde bugüne dek çokça sorun yaşanmıştır.  Arkadaş ortamlarında, dışarıda tezgahlarda,  askerde, hapishanede yapılan dövmeler sonraları hem sağlık açısından hem sorun hem de pişmanlık yaratmıştır. Dövme işlemi sadece bu iş için yaratılmış kapalı, hijyenik ve teşekküllü stüdyolarda yapılmalıdır.

Ayrıca kullanılan boyalar da önemlidir. Türkiye’de Profesyonel dövmecilerin kullandığı boyalar pigmentler içeren, tamamen doğal, anti alerjik ve bitkisel boyalardan oluşan ithal ürünlerdir. El yapımı makinelerle ve arkadaş ortamlarında yapılan dövmelerde kullanılan boyalar kurşun içeren ve bu yüzden kanserojen olan mürekkeplerdir.

Dövme için cerrahi çelikten paslanmaz mikronluk özel iğneler kullanılmalıdır. Ülkemizde üretilmeyen iğneler yurtdışından ithal edilmektedir. Kullanılan iğnelerin, boya kaplarının işlem bittikten sonra gözümüzün önünde atılmasına özen gösterilmeli.

ACI VERDİĞİ DOĞRU MUDUR?

Acı göreceli bir kavramdır. Bedenler acıya dayanıklılık konusunda değişkenlik gösterir. Benzetme yapılması biraz zordur. Kimileri sivrisinek ısırığıyla eş tutar… kimileri çok tatlı bir acının gerçekleştiğini ve bağımlılık yarattığını… kimileri kıl çekmesi hissiyatı verdiğini ifade eder. İşlemde iğnenin deriye 1 mm kadar girdiği, kıl kökü derinliğine kadar bile inilmemektedir. Herhangi bir anestezi gerektirmeyecek kadar az bir acı vardır. Bayanlarda kaş alımı, bıyık alımı, ağda, epilasyon gibi acıların dörtte biri kadar bir acı olduğunu söylersek abartmış olmayız.

YAŞLILIK

İyi yapılmış, bakımına özen gösterilmiş dövme yaş ilerlemesinde bir sorun yaratmaz. Vücutta tek yaşlanmayan şeyin dövmeniz olduğunu söylersek şaşırır mısınız?  Hep yenidir.


2012 © Amazon Dövme powered by ATP Ajans
Up